Kafein delilerini böyle alalım..

Kahve ile ilgili çok az kişinin bildiği şeyleri paylaşacağız şimdi.

Mesela kahvenin MS 800lü yıllarda Etiyopyalı bir çoban tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Efsaneye göre 9.yy'da bir çoban, keçilere kahvenin meyvesini yedirmiş ve bir süre sonra kafeinin etkisiyle keçiler hareketlenmeye, çobanların deyimiyle dans etmeye başlamışlar. Bu olaydan sonra bir rahip kahvenin meyvesiyle kendine bir içecek hazırlamış, bütün gece uyumayınca kahvenin uyarıcı etkisi olan bir içecek olduğu keşfedilmiş ve tüketimi yayılmaya başlamış. Hatta Arap dünyasına hızlı bir şekilde yayılarak “Qahwa” adını almıştır. Bir zamanlar “Arap Şarabı” olarak ta biliniyordu.

Peki kahvenin dondurularak saklanan ilk gıdası olduğunu biliyor muydunuz? Gıdaları korumak için dondurularak saklanması işlemi ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında kahve ile başlamış. O zamanlar da çok ihtiyaç duyulan bir içecek olduğu depolanmasından belli oluyor değil mi? Tabi savaş yıllarında uyanık kalmak lazım.

İşte çok şaşıracağınız bir bilgi daha.. Dünyanın ilk kahve dükkanı İstanbul’da açıldı. Kiva Han ismindeki bu dükkan 1475 yılında faaliyete geçmişti. Bilgelik Okulu olarak adlandırılırdı. İnsanların sosyalleşip birbirlerinden bir şeyler öğrenebileceği bir mekan haline geldi.

Kahve defalarca yasaklandı. İlk yasaklanan yer ise Mekke oldu. Nedeni radikal düşünmeyi teşvik ediyor olmasıydı.

Dünyanın en enteresan kahvesi Lopi Luwak’tır. Özelliği kedi dışkısından yapılıyor olmasıdır. Misk kedisi kahve meyvesiyle besleniyor. Çekirdeklerini ise midesinde fermente edilerek, dışkılıyor. Dışkısından ayıklanan bu çekirdeklerle Bali'de yapılan Luwak kahvesi'nin fincanı ortalama 200 tl civarındadır.

Dünyanın diğer en pahallı kahvesi ise fil dışkısından üretiliyor. Tayland'da üretilen bu kahve, 1500 metre'deki kahve meyvelerinin filler tarafından toplanmasıyla elde ediliyor. Aynı kedilerde olduğu gibi fermente edilen kahve dışkıdan ayıklanıyor.

Peki kahvenin aslında meyve olduğunu biliyor muydunuz? Kahve çekirdeği ise bu meyvenin tohumlarıdır. Eskiden kahve meyvesinin lapası fermente edilip alkol olarak kullanılırdı.

Söylenenin aksine kahve sağlıklıdır. Sağlığa bir çok faydası vardır. Kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski %65 daha düşüktür. Metabolizmayı %10 hızlandırır. Her bir bardak kahvede günlük B12 ihtiyacınızın %11 i vardır.

Akşam saatlerinde tükettiğiniz kafein uykunuzu 40 dakika kadar geciktirir. Kafein temel olarak, beyninizin melatonin salgılamasını geciktirir. Melatonin hormonu ise bizim biyolojik ritmimizi düzenleyen bir hormondur. Genellikle 23.00-05.00 saatleri arasında salgılanır. Melatonin geç salgılandığı için uykunuz da daha geç gelir.

Son enteresan bilgimiz ise kahveye dayalı boşanmalar olacak. Eski Arap kültürüne göre erkekler eve yeterli kahve getiremiyorsa, kadın kocasından yasal olarak boşanabiliyormuş.

Siz siz olun kahvenizi eksik etmeyin.. Ne olur ne olmaz.. uzaklara gitmeden, birfincan.com da dilediğiniz tüm çeşitleri kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.